Subscribe By RSS or Email

Artemia Nasıl Çıkarılır?

Salı, 08 May 2012 20:03 Yazan 

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Artemia Salina, milyonlarca yıldır hiper-mineral göllerde yaşayan bir planktondur.Çevresel koşullar kritikleşince (stres durumu) , Artemia Dormans sürecine girer.

Bu süreçte Artemia yaşamsal öneme sahip bir molekül sentezler ve depolar. Bu molekülün ismi Diaguanosine Tetraphosphate (GP4G) dir. Bu molekül, yüksek enerji potansiyeline sahip olan fosfat bağlarının temel bir kaynağı olup DNA nın korunması ve enerji depolaması için çok önemli bir moleküldür. Çevresel koşullar normale döndüğünde Artemia uyanır, tekrar hidrate olur ve metabolik aktiviteler tekrar başlar. Bu aşamada GP4G, ATP (Adenozin Trifosfat) ye dönüşür. Artemia discus yavrularımız için en önemli temel gıdadır. Artemiayla ilgili bu genel girişten sonra artemianın yavrularımız için çıkartılması için bir uygulama örneklemek istedim. Uygun düzenek hazırlandığında 24 saat içinde yavrularımızın zevkle tüketeceği bir besindir. Öncelikle uygun düzenekten bahsedeyim . Ufak boy bir akvaryumun içerisine üç tane meşrubat şişesi girecek şekilde camdan delikli bir aparat yaptım. Bu aparatı ufak boy akvaryumun içine sabitledim. Bu düzeneğin bir kabın içerisinde düşünmemin en önemli sebebi kış aylarında, artemiaların en verimli yumurta çatlattıkları, 24 derece C yi sağlamak. Bu ufak akvaryumu ısıtıcı yardımıyla ısıyı kışın 24 derecede rahatlıkla tutabiliyorum . Yaz aylarında yada ev ortamında bu kapalı sistemi açık olarak düşünebilirsiniz. Sistemin kurulumu ve işleyişi aşağıda fotoğraflanmıştır.

Resimlerde de görüleceği üzere kapalı kapımızın ön yüzüne 3 adet hava hortumu geçecek şekilde delik açtırttım. Bu delikten hava hortumu vasıtasıyla şişenin altıyla bağlantı yaptım. Hava hortumunun ucuna hava vanası ekledim. Bu bağlantıdan şişenin içine hava motoruyla hava basılacak, artemialar açıldıktan sonra da hava irtibatı kesilip aynı delikten çıkmış artemialar süzülecek.

Artemiaları kullanım sıklığına göre sırayla demliyorum (genelde 8 saat arayla). Böylece 24 saat elimde taze artemia bulunuyor. Şimdi gelelim artemia ların çıkması için gerekli çevresel şartların oluşumuna. 1 yada 1.5 litrelik pet meşrubat şişeleri kullanıyorum, 1 litre temiz suya (burası önemli kesinlikle akvaryum suyu kullanmayın) 1 çorba kaşığı rafine edilmemiş turşuluk tuzlardan koyuyorum. Suyu sertleştirmek için çok az da karbonat ekleyebilirsiniz. Şişeye alttan hava verip sirkülasyonla tuzun erimesini sağlıyoruz. Tuz eridikten sonra havayı kapatın ve bir çay kaşığı (bu ölçek balık sayınızla orantılı olacak) artemiayı şişeye koyun. Bir müddet bekleyip yumurtaların suyu çekmesini sağlayın. Daha sonra havayı açın. Üstlerde ilk başlarda artemia yumurtası birikirse bunları karıştırarak kenarde birikmesini önleyin yada azaltın. 22-26 derece artemiaların en verimli açıldığı sıcaklık. Asgari bu şartlar hazırlandığında takribi 24 saat içinde artemialarınız yumurtaları çatlatarak çıkacaklardır. Artemialar açıldığında şişenizin rengi hafif pembemsi yavruağzına çalan bir renk olacak. Hasad zamanı tekrar hava vanasını kapatıp boş kabukların yukarı çıkmasını ve çıkan artemiaların dibe doğru toplanmasını bekliyoruz. Daha sonra vanayı açarak biriken artemiaları artemia süzgecimize alıyoruz. Temiz suda çalkaladıktan sonra yavru discuslarınıza afiyetle verebilirsiniz.

Ben balık yüküme göre 8 er saat aralıklarla 3 şişeyi de demlerim. Herhangi bir aksilikte balıklar hiç artemiasız kalmazlar. Çıkan artemiaları kısa sürede yavrularımıza yedirmemiz gerekir. Zira artemia çıktıktan sonra kendi yumurta kesesini yiyerek beslenir ve discus yavrularımız için daha az besleyici olurlar

Okunma 3932 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Eylül 2012 22:29
Bu kategoriden diğerleri: Discus Transferi Nasıl Olmalı? »